X

Wypełnij formularz by otrzymać kupon


Oświadczam, że zapoznałem/am się i akceptuję treść regulaminu klubu oraz wyrażam, zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp. Z o.o. ul Ciszewskiego 15 w Warszawie, celem realizacji umowy w zakresie świadczenia usług przez klub.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp.z o.o. w Warszawie w celach marketingowych.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mailowy informacji handlowych wysyłanych przez Trenerindywidualny.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w imieniu spółki, bądź na zlecenie jej partnerów biznesowych.

PRICE.


W leczeniu urazów tkanek miękkich najważniejsze są 24h bezpośrednio po urazie. Uszkodzeniu tkanek miękkich prawie zawsze towarzyszy uszkodzenie naczyń krwionośnych na skutek czego krew, która gromadzi się okolicy uszkodzonego miejsca i naciska na sąsiednie obszary. Taka sytuacja wywołuje wtórne uszkodzenie z powodu niedotlenienia i zwiększa rozległość urazu. Wynika z tego, że każde działanie powinno być sfokusowane na zmniejszenie krwawienia w rejonie urazu.

Najskuteczniejszym sposobem postępowania określa się metodę PRICE.

  • P - protection - ochrona
  • R- rest-odpoczynek
  • I-  ice-schładzanie
  • C- compression-ucisk
  • E- elevation-uniesienie
Protection - bezpośrednio po urazie powinno się odpowiednio zabezpieczyć uszkodzony obszar ciała np. za pomocą szyn, bandaży czy stabilizatorów.
 
Odpoczynek
 – po urazie powinno się zaprzestać aktywności fizycznej by zmniejszyć krwawienie i obrzęk.

Lód
– używa się go bezpośrednio po urazie, przede wszystkim w celu obniżenia metabolizmu tkanek. Zimno stosuje się także w dalszych fazach leczenia uszkodzeń i wówczas stanowi ono środek fizjoterapeutyczny. Najbardziej efektywne są 10 minutowe okłady z lodu co godzinę.

Ucisk
-  wywierany bandażem zmniejsza krwawienie i minimalizuje obrzęk. Bandażowanie powinno być mocne ale nie powinno wywoływać bólu i należy je rozpocząć dystalnie od miejsca krwawienia, tak sposób aby każda kolejna wierzchnia warstwa przykrywała do połowy warstwę poprzednią.

Uniesienie
– uszkodzonej części ciała zmniejsza ciśnienie hydrostatyczne i ogranicza gromadzenie się płynu śródmiąższowego. Uniesienie kończyny górnej można uzyskać stosując np. szynę, natomiast kończynę dolną można ułożyć na krześle, poduszce powyżej poziomu miednicy.