X

Wypełnij formularz by otrzymać kupon


Oświadczam, że zapoznałem/am się i akceptuję treść regulaminu klubu oraz wyrażam, zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp. Z o.o. ul Ciszewskiego 15 w Warszawie, celem realizacji umowy w zakresie świadczenia usług przez klub.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp.z o.o. w Warszawie w celach marketingowych.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mailowy informacji handlowych wysyłanych przez Trenerindywidualny.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w imieniu spółki, bądź na zlecenie jej partnerów biznesowych.

Uszkodzenie obrąbka stawu ramienno-łopatkowego.

SLAP
Obrąbek stawowy to pierścień zbudowany z tkanki włóknistej, przyczepiający się do brzegu panewki. Zwiększa on głębokość i rozmiar jamy stawowej, poprawiając stabilność stawu ramienno-łopatkowego. Obrąbek zwykle przyczepia się w sposób ciągły do panewki łopatki i łączy się bez
pośrednio z powierzchnią stawową. Stanowi on miejsce przyczepu torebki stawowej i więzadeł obrąbkowo-ramiennych. W jego rejonie, a dokładniej w okolicy jego górnej części przyczepia się głowa długa mięśnia dwugłowego ramienia (m biceps brachii). Uszkodzenia obrąbka można podzielić na górne przednio-tylne SLAP (z ang. superior labrum anterior to posteriori) i uszkodzenia inne niż SLAP.

Uszkodzenia SLAP to przerwanie obrąbka przebiegające od przedniej części ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia do części tylnej tego ścięgna. Uszkodzenia te w zależności od tego czy większa część górnej części obrąbka i ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia przyczepiają się do panewki, mogą być stabilne i niestabilne. W uszkodzeniach innych niż SLAP wyróżnia się zmiany zwyrodnieniowe oraz uszkodzenia częściowe lub pionowe.

Najczęstszym powodem uszkodzenia obrąbka stawowego jest powtarzająca się czynność rzucania z nad głowy lub uderzania (np. serwis w tenisie lub piłce siatkowej). Inną przyczyną może być nadmierna trakcja skierowana w kierunku dolnym (noszenie lub opuszczanie i łapanie ciężkich przedmiotów). Uszkodzenia podczas rzucania występują z powodu połączenia trakcji bicepsa w czasie odprowadzania stawu ramiennego do pozycji zaryglowania. Nieprawidłowe przemieszczanie się głowy kości ramiennej w kierunku tylno-górnym w czasie ustawienia stawu ramiennego w pozycji zaryglowanej jest spowodowane ograniczoną rotacją wewnętrzną stawu ramiennego i zbyt dużą protrakcją łopatki. Objawem uszkodzenia obrąbka stawowego, mogą być występujące dolegliwości bólowe podczas wykonywania ruchów nad głową i za tułowiem (u kobiet podczas odpinania biustonosza). 

Leczenie niestety nie obejdzie się bez interwencji chirurga, więc w tym przypadku lepiej zapobiegać niż leczyć. Okazuje się, że uszkodzenie obrąbka stawowego jest powiązane z niestabilnością stawu ramiennego. Zapobieganie lub zmniejszenie ryzyka wystąpienia tej kontuzji jest powiązane z wykonywaniem odpowiednich ćwiczeń prewencyjnych. Przykładem takiego ćwiczenia może być rotacja wewnętrzna stawu ramiennego z wykorzystaniem wyciągu.

Trener PersonalnyTrener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów

mgr Marcin Przysiwek

UMÓW SIĘ NA PIERWSZY, DARMOWY TRENING PERSONALNY

+
ogólnorozwojowy sylwetkowy
rehabilitacyjny po kontuzji motoryczny
pod kątem innego sportu
nasz karnet karta MultiSport
fitprofit ok system sam trening z wejściem
Zapoznałem się i akceptuję regulamin treningów personalnych.