X

Wypełnij formularz by otrzymać kupon


Oświadczam, że zapoznałem/am się i akceptuję treść regulaminu klubu oraz wyrażam, zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp. Z o.o. ul Ciszewskiego 15 w Warszawie, celem realizacji umowy w zakresie świadczenia usług przez klub.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp.z o.o. w Warszawie w celach marketingowych.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mailowy informacji handlowych wysyłanych przez Trenerindywidualny.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w imieniu spółki, bądź na zlecenie jej partnerów biznesowych.

Bark pływaka.


We współczesnym pływaniu zawodnicy wykonują w całym cyklu rocznych treningów ponad milion ruchów, które w negatywny sposób wpływają na staw barkowy i jego funkcjonowanie.

Wysoka częstotliwość wykonywania ruchów przywiedzenia i rotacji wewnętrznej szczególnie w takich stylach jak crawl i delfin, powoduje powolne przeciążeniowe uszkodzenie przedniej części obrąbka stawowego panewki co w dalszej perspektywie prowadzi do rozciągania torebki stawowej i przedniego podwichnięcia stawu.

Objawy bólowe występują najczęściej w momencie wyrzutu ręki i „chwytu wody” i pociągnięciu do wysokości barku.  W czynnościowej niestabilności stawu ramiennego u pływaków dochodzi zwykle do zniszczenia przedniego obrąbka stawowego panewki przy zachowaniu funkcji innych elementów stawu (stożek rotatorów, ścięgno mięśnia dwugłowego ramienia).

Przy podejrzeniu uszkodzenia przedniego obrąbka panewki stawowej celowe jest wykonanie tomografii komputerowej barku. W przypadku pełnego oddzielenia obrąbka obraz tomograficzny będzie bardzo wyraźny.

W przypadku wystąpienia tego typu urazu zaleca się zmniejszenie objętości treningów ale nie całkowite ich zaprzestanie.  W chwili gdy objawy nie ustępują, konieczne jest wykonanie zabiegu artroskopowego. Leczenie to jest na ogół skuteczne, jednak w przypadku pływaków oznacza to zakończenie kariery sportowej.

Jak widać znów, lepiej zapobiegać niż leczyć. Choć ciężkie może być całkowite zapobiegnięcie wystąpienia tego urazu, warto stosować działania prewencyjne wraz z ćwiczeniami i na stałe włączyć je do swojego programu treningowego. We współczesnym podejściu do treningu sportowego wykwalifikowani specjaliści potrafią stworzyć optymalny program postępowania prewencyjnego i przewidywać skutki działań podejmowanych przez zawodników. Warto więc mieć takiego specjalistę w swoim sztabie. 

Trener osobisty, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów

mgr Marcin Przysiwek

UMÓW SIĘ NA PIERWSZY, DARMOWY TRENING PERSONALNY

+
ogólnorozwojowy sylwetkowy
rehabilitacyjny po kontuzji motoryczny
pod kątem innego sportu
nasz karnet karta MultiSport
fitprofit ok system sam trening z wejściem
Zapoznałem się i akceptuję regulamin treningów personalnych.