X

Wypełnij formularz by otrzymać kupon


Oświadczam, że zapoznałem/am się i akceptuję treść regulaminu klubu oraz wyrażam, zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp. Z o.o. ul Ciszewskiego 15 w Warszawie, celem realizacji umowy w zakresie świadczenia usług przez klub.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp.z o.o. w Warszawie w celach marketingowych.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mailowy informacji handlowych wysyłanych przez Trenerindywidualny.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w imieniu spółki, bądź na zlecenie jej partnerów biznesowych.

Neuropatia nerwu biodrowo-pachwinowego.


Najczęstszą przyczyną neuropatii nerwu biodrowo-pachwinowego jest niestabilność odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz zespoły bólowe w jego dolnej części, powodujące nadmierną aktywność mięśni brzucha. Kompensacyjna nadaktywność mięśni brzusznych może powodować zaciskanie się mięśni i pasm powięziowych, ponad którymi nerw biodrowo-pachwinowy zmienia swój kierunek przebiegu. Inną przyczyną tej dolegliwości może być ograniczenie wyprostu stawu biodrowego wynikające np. z ograniczenia funkcji mięśnia pośladkowego wielkiego, co wzmaga aktywność mięśnia biodrowo lędźwiowego powodując pochylenie miednicy w przód. Dochodzi wtedy do wydłużenia drogi przebiegu nerwu i drażnienia w okolicy kolca przedniego-górnego miednicy. Przyczynami neuropatii nerwu biodrowo-pachwinowego mogą być również choroby w obrębie miednicy oraz zaburzenia postawy na tle psychogennym, polegające na utrzymaniu „skurczowej” postawy ciała.

Piłkarze są najczęściej borykającymi się sportowcami z tą dolegliwością. Przyczyną tego jest nadaktywność mięśni brzucha. Specyfika gry, kierunków poruszania się, zmiana rytmu biegu oraz hamowanie i przyspieszanie wymaga pełnej kontroli motorycznej szczególnie w obrębie kończyn dolnych i tułowia. Zaburzenie stabilności odcinka lędźwiowego (wynikające np. z zaburzonego wzorca oddechowego) będzie przyczyniało się do nadaktywności mięśni brzucha. Objawami charakterystycznymi dla tego typu neuropatii jest ból w pachwinie promieniujący do wewnętrznej powierzchni uda. Ból ten jest potęgowany przy napinaniu mięśni brzucha, pozycji wyprostnej i ruchach stawu biodrowego.

Działaniami prewencyjnymi jakie powinniśmy zawrzeć w planie treningowym naszego zawodnika są: reedukacja prawidłowego wzorca oddychania, przywrócenie prawidłowej funkcji mięśnia pośladkowego wielkiego oraz uelastycznienie mięśnia biodrowo-lędźwiowego oraz prostego uda.
 
Trener osobisty, Trener przygotowania motorycznego Warszawa
fitness klub Ursynów

mgr Marcin Przysiwek

UMÓW SIĘ NA PIERWSZY, DARMOWY TRENING PERSONALNY

+
ogólnorozwojowy sylwetkowy
rehabilitacyjny po kontuzji motoryczny
pod kątem innego sportu
nasz karnet karta MultiSport
fitprofit ok system sam trening z wejściem
Zapoznałem się i akceptuję regulamin treningów personalnych.