X

Wypełnij formularz by otrzymać kupon


Oświadczam, że zapoznałem/am się i akceptuję treść regulaminu klubu oraz wyrażam, zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp. Z o.o. ul Ciszewskiego 15 w Warszawie, celem realizacji umowy w zakresie świadczenia usług przez klub.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp.z o.o. w Warszawie w celach marketingowych.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mailowy informacji handlowych wysyłanych przez Trenerindywidualny.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w imieniu spółki, bądź na zlecenie jej partnerów biznesowych.

Niestabilność stawu skokowego – cz II.


Kontynuując wątek z poprzedniego tekstu będziemy teraz rozpatrywać dwa rodzaje niestabilności: mechaniczną i funkcjonalną. Ta pierwsza daje pozytywne wyniki testów więzadłowych, jednak (w przeciwieństwie do niestabilności funkcjonalnej) w codziennym życiu pacjent niekoniecznie odczuwa uciekanie, czy niepewność podczas chodzenia, biegania i innych aktywności. Należy wykluczyć inne patologie tj.: choroba zwyrodnieniowa czy wiotkość kolagenowa.

Po potwierdzeniu diagnozy lekarz ortopeda zadecyduje czy wystarczy leczenie zachowawcze czy potrzebna będzie interwencja chirurgiczna. Istotna jest aktywność fizyczna pacjenta, stopień uszkodzenia i rodzaj niestabilności. Jeżeli osoba jest bardzo aktywna i chce wrócić do sportu, a uszkodzenie jest znaczne potrzebna będzie operacja. Przy lżejszym stopniu niestabilności i mało aktywnym pacjencie wystarczy leczenie zachowawcze.

Leczenie zachowawcze obejmuje:
 
  • miękka orteza stabilizująca staw skokowy
  • unikanie forsownych wysiłków, w tym długich spacerów czy długotrwałego przebywania w pozycji stojącej
  • jeżeli występuje duży ból można poprosić lekarza o przepisanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych
  • fizykoterapia łagodząca ból, obrzęk i stan zapalny
  • kinesiotaping
  • masaż poprzeczny
  • ćwiczenia pod okiem terapeuty
Leczenie operacyjne polega na odtworzeniu zerwanych więzadeł (najczęściej więzadła strzałkowo-skokowe przednie i strzałkowo-piętowe) z użyciem przeszczepu ze ścięgna mięśnia podeszwowego. Niekiedy wystarcza wykonanie duplikacji torebki stawowej. Polega to na jej nacięciu, a następnie założeniu na siebie jej końców i zszyciu. Powoduje to jej pogrubienie po stronie uszkodzenia oraz skrócenie więzadeł, które są elementem torebki stawowej.  Operacja trwa około 1-1.5h (max do 2h, jeżeli potrzebne jest wykonanie artroskopii oczyszczającej staw). Kończynę unieruchamia się w gipsie na 6 tyg, następnie zakłada się stabilizator na 1.5 miesiąca. W tym czasie należy wprowadzić rehabilitację.  Po ok. 3 miesiącach można wrócić do normalnej aktywności i sportu.

Ćwiczenia lecznicze powinny obejmować wzmacnianie mięśni strzałkowych, które mają „zastąpić” zerwane więzadła oraz ćwiczenia kontroli nerwowo-mięśniowej. W tym celu stosuje się taśmy theraband, obciążenia zewnętrzne, ćwiczenia izometryczne, ekscentryczne, koncentryczne oraz rozciągające. Trening proprioceptywny wykonujemy na niestabilnym podłożu, tj.: bosu, piłka rehabilitacyjna, maty różnej grubości, dyski sensomotoryczne, a z braku sprzętu wystarczy miękka kanapa. Aby można było mówić o wyleczeniu skręcona noga powinna dojść do min 90% możliwości drugiej kończyny. Czasami leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów i lekarz zleca operację.

Trener personalny, Trener przygotowania motorycznego, fizjoterapeuta Warszawa
fitness klub Ursynów

mgr Katarzyna Spyrko-Śmietanko

UMÓW SIĘ NA PIERWSZY, DARMOWY TRENING PERSONALNY

+
ogólnorozwojowy sylwetkowy
rehabilitacyjny po kontuzji motoryczny
pod kątem innego sportu
nasz karnet karta MultiSport
fitprofit ok system sam trening z wejściem
Zapoznałem się i akceptuję regulamin treningów personalnych.