X

Wypełnij formularz by otrzymać kupon


Oświadczam, że zapoznałem/am się i akceptuję treść regulaminu klubu oraz wyrażam, zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp. Z o.o. ul Ciszewskiego 15 w Warszawie, celem realizacji umowy w zakresie świadczenia usług przez klub.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp.z o.o. w Warszawie w celach marketingowych.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mailowy informacji handlowych wysyłanych przez Trenerindywidualny.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w imieniu spółki, bądź na zlecenie jej partnerów biznesowych.

Zespół skrzyżowania dolnego - dyskusji ciąg dalszy.


„Mięśnie pośladkowe podniosły nas do godności ludzkiej, a cywilizacja posadziła na krzesłach.”
- Prof. A. Seyfried.

  • Czy permanentnie towarzyszy Ci ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa?
  • Odczuwasz sztywność lub bolesne napięcie mięśni okolicy st. biodrowych?
  • Unikasz długotrwałego siedzenia lub stania ze względu na dyskomfort, narastający ból, potrzebę ciągłej zmiany pozycji?

Jeśli odpowiedziałeś pozytywnie na któreś z powyższych pytań, Twoim problemem może być dysbalans mięśni posturalnych o nazwie: Zespół Skrzyżowania Dolnego. Brzmi obco? Już wyjaśniam: Siedząca praca, zła postawa ciała przyjmowana podczas dnia, brak aktywności fizycznej, ale również nieumiejętny trening mogą prowadzić do przeciążenia mięśni okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa o nazwie „Zespół Skrzyżowania Dolnego”. Diagnoza może iść mylnie w kierunku choroby krążka międzykręgowego odc. lędźwiowego gdyż ból występuje właśnie w tej okolicy. W rzeczywistości przyczynami tego problemu jest niewłaściwy rozkład napięcia mięśniowego:

  • Nadmiernie skrócone i napięte są mięśnie: biodrowo-lędźwiowy, prosty uda oraz prostownik grzbietu odc. lędźwiowego.
  • Rozciągnięte i osłabione są: mięśnie brzucha, mięśnie pośladkowe oraz mięśnie tylnej grupy uda.

Zespół Skrzyżowania Dolnego pociąga za sobą złą postawę ciała! Poniżej przedstawiam przykładowe ćwiczenia korygujące, które w prosty sposób pozwolą wyrównać opisywany dysbalans mięśniowy. Ważnym jest, aby na początku wyciszyć mięśnie boleśnie napięte i przykurczone tj. mięsień biodrowo-lędźwiowy i prosty uda.

Rolowanie mięśni:
rolowanie
 
Opierając ciężar ciała na wałku/piłce spokojnym ruchem masujemy przednią/górna część uda i wewnętrzną okolicę kolca biodrowego przedniego. Zatrzymujemy ruch w miejscach szczególnie bolesnych na 30 s. lub do czasujego wyciszenia. Wykonujemy to ćwiczenie przez 3-5 minut rozluźniając prawą i lewą nogę.
 
Stretching mięśni: prostego uda i biodrowo-lędźwiowego
strech RF i Iliopsoas
 

W przedstawionej pozycji klęku wyraźnie wypychamy i „otwieramy” biodro ku przodowi, utrzymujemy wyprostowany tułów. W trudniejszej wersji staramy się dociągnąć piętę do pośladka cały czas utrzymując
wcześniej opisaną pozycją wyjściową. Wytrzymujemy 30 sekund rozciągając prawą i lewą nogę.

Następnie odbudowujemy siłę mięśni osłabionych i rozciągniętych:
hamstringi


W pozycji leżenia tyłem z nogami opartymi na piłce, jednocześnie przyciągamy pięty do pośladków oraz wypchamy biodra w górę, tak aby uda, biodra i kl. piersiowa ustawione były w linii prostej. Wydech wykonujemy w fazie wznosu. Zalecana liczba powtórzeń: 3 serie po 10.

Wzmocnienie mięśni brzucha i pośladkowych:
wzmacnianie pośladków


W pozycji leżenia tyłem na BOSU, jednocześnie wykonujemy wznos bioder i barków w górę. Staramy się jak najmocniej „zwinąć”, przyciągnąć ku sobie miednicę oraz mostek. Wydech wykonujemy w momencie skurczu mięśni. Zalecana liczba powtórzeń: 3 serie po 15.

Na początku, dla uzyskania szybkich rezultatów warto znaleźć na ten trening 10 minut każdego dnia. Z czasem, stopniowo zmniejszamy częstotliwość do 1-2 sesji w tygodniu dla podtrzymania efektu korekcji oraz dla profilaktyki.

Trener personalny Warszawa, Trener przygotowania motorycznego Warszawa, fizjoterapeuta Warszawa
fitness klub Ursynów

mgr Iwona Woronowicz

UMÓW SIĘ NA PIERWSZY, DARMOWY TRENING PERSONALNY

+
ogólnorozwojowy sylwetkowy
rehabilitacyjny po kontuzji motoryczny
pod kątem innego sportu
nasz karnet karta MultiSport
fitprofit ok system sam trening z wejściem
Zapoznałem się i akceptuję regulamin treningów personalnych.