X

Wypełnij formularz by otrzymać kupon


Oświadczam, że zapoznałem/am się i akceptuję treść regulaminu klubu oraz wyrażam, zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp. Z o.o. ul Ciszewskiego 15 w Warszawie, celem realizacji umowy w zakresie świadczenia usług przez klub.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp.z o.o. w Warszawie w celach marketingowych.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mailowy informacji handlowych wysyłanych przez Trenerindywidualny.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w imieniu spółki, bądź na zlecenie jej partnerów biznesowych.

Kompleks barkowy-anatomia i rehabilitacja po urazie (2)


Powrót do pełnej sprawności po urazie stawu ramiennego jest zazwyczaj procesem długofalowym. Proces rehabilitacji i podjęcia odpowiednich kroków zawsze warto najpierw skonsultować z fizjoterapeutą, gdyż występuje bardzo dużo czynników, które modyfikują fazy leczenia, wskazania i przeciwwskazania w każdym z przypadków.

Wskazaniami do natychmiastowej konsultacji ze specjalistą są wszelkiego rodzaju zwichnięcia, ostre urazy sportowe czy przewlekle utrzymujący się ból barku.

Jeśli chodzi o proces leczenia, lub też samej prewencji urazów, możemy wyszczególnić kilka faz. Warto zwrócić uwagę na każdą z nich w kontekście systematycznego budowania odpowiedniego wzorca ruchowego i przygotowania do właściwego planu treningowego. To na pewno objawi się zwiększoną stabilizacją, „pewnością” czucia ramienia, przygotowaniem tkanek miękkich do większych obciążeń, a przede wszystkim zapewni odpowiednią ergonomię ruchu i aktywację poszczególnych zespołów mięśniowych. Jest to bardzo ważne, gdyż wiele kontuzji dałoby się zapobiec przez samą tylko analizę ruchu i reedukację wzorców ruchowych, np. odwodzenia, czy stabilizacji w podporze przodem (pozycja do pompek).

Wyróżniamy następujące grupy mięśniowe, zależnie od pełnionej przez nie funkcji w odniesieniu do wykonywanego ruchu:

  • stabilizatory lokalne - mięśnie krótkie zapewniające odpowiednią stabilizację, np. łopatki, oraz budujące dobre fundamenty pod kolejne fazy ruchu,
  • mobilizatory lokalne - mięśnie, których funkcja to dynamiczna stabilizacja podczas ruchu, mogą być to np. mięśnie wchodzące w skład stożka rotatorów, których zadaniem będzie dynamiczna centralizacja głowy kości ramiennej w panewce stawu ramiennego
  • mobilizatory globalne - duże mięśnie, które odpowiadają za ruch globalny między segmentami ciała, np. mięsień piersiowy większy, czy mięsień najszerszy grzbietu.

Aby całościowo zadbać o zdrowie kompleksu barkowego i jego odpowiednią pracę warto rozpocząć działania od samego początku, tj. od stabilizacji. Później natomiast przejść dalej i wzmacniać mięśnie lokalnie działające na staw ramienny, na samym końcu zaś dołączyć do programu treningowego ćwiczenia będące ćwiczeniami właściwymi w budowaniu poziomu sportowego.


Trener osobistyTrener przygotowania motorycznego, Fizjoterapeuta, Warszawa
fitness klub Ursynów

mgr Mateusz Galiński

UMÓW SIĘ NA PIERWSZY, DARMOWY TRENING PERSONALNY

+
ogólnorozwojowy sylwetkowy
rehabilitacyjny po kontuzji motoryczny
pod kątem innego sportu
nasz karnet karta MultiSport
fitprofit ok system sam trening z wejściem
Zapoznałem się i akceptuję regulamin treningów personalnych.