X

Wypełnij formularz by otrzymać kupon


Oświadczam, że zapoznałem/am się i akceptuję treść regulaminu klubu oraz wyrażam, zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp. Z o.o. ul Ciszewskiego 15 w Warszawie, celem realizacji umowy w zakresie świadczenia usług przez klub.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp.z o.o. w Warszawie w celach marketingowych.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mailowy informacji handlowych wysyłanych przez Trenerindywidualny.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w imieniu spółki, bądź na zlecenie jej partnerów biznesowych.

Zespoły uwięźnięcia nadgarstka.


Ból nadgarstka może być wywołany wieloma różnymi zespołami uwięźnięcia. Jednym z nich jest zespół zaklinowania
kości łódeczkowatej, który powstaje w wyniku powtarzalnych nacisków w trakcie dużych obciążeń o charakterze przeprostnym  np. u ciężarowców podczas zarzutu sztangi oraz gimnastyków w momencie wykonywania ewolucji na drążku gimnastycznym.  Ten sam mechanizm powoduje jałową martwicę kości główkowatej u zawodników dwuboju siłowego.  Zaklinowanie grzbietowego bieguna kości księżycowatej w obrębie dalszego końca kości promieniowej jest przyczyną występowania podobnego urazu u gimnastyków. Mięsień prostownik długi kciuka, może uderzać o guzek Listera i w rzadkich przypadkach ulegać rozerwaniu.

Kolejnym zespołem uwięźnięcia nadgarstka jest zespół kompresji trójgraniasto-haczykowatej, który może wynikać ze wzmożonego wyprostu stawu nadgarstkowego i odchylenia do łokciowego, sytuację taką można często napotkać u tenisistów. Zaklinowanie wyrostka rylcowatego kości promieniowej to kolejne zjawisko uwięźnięcia w stawie nadgarstkowym występującym szczególnie u golfistów na skutek powtarzalnych nadmiernych odchyleń w stronę promieniową.

Wszystkie wymieniowe zespoły uwięźnięcia nadgarstka objawiają się lokalną nadwrażliwością ruchowo-dotykową. Ich leczenia polega głównie na chwilowym zaprzestaniu czynności ruchowych powodujących dyskomfort. Często stosuję się stabilizatory w celu odciążenia przeciążonego stawu nadgarstkowego. Bardzo sporadycznie stosowane są iniekcje sterydowe lub zabiegi chirurgiczne.

Trener Personalny, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów

mgr Marcin Przysiwek