X

Wypełnij formularz by otrzymać kupon


Oświadczam, że zapoznałem/am się i akceptuję treść regulaminu klubu oraz wyrażam, zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp. Z o.o. ul Ciszewskiego 15 w Warszawie, celem realizacji umowy w zakresie świadczenia usług przez klub.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Trenerindywidualny.pl Sp.z o.o. w Warszawie w celach marketingowych.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mailowy informacji handlowych wysyłanych przez Trenerindywidualny.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w imieniu spółki, bądź na zlecenie jej partnerów biznesowych.

Trzaskające biodro.

biodro
Trzaskające biodro jest często spotykanym
urazem wśród zawodników, którzy trenują dyscypliny wymagające częstego, powtarzalnego zginania stawu biodrowego. Schorzenie to dotyczy ściśle ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Objawy trzaskającego biodra narastają powoli. Początkowo pojawia się tępy głęboki ucisk oraz trzaski w pachwinie podczas wyprostu i zginania. Ból może być zlokalizowany w miejscu poniżej kolca biodrowego przedniego dolnego. Osoby biegające często uskarżają się na osłabienie kończyny dolnej, co objawia się „wleczeniem” kontuzjowanej kończyny. Przy ostrej odmianie tego schorzenia, zawodnicy mają duży problem z założeniem chorej nogi na zdrową i dokonują tego pomagając sobie rękoma. Dokładny wywiad obejmujący specyfikę danej dyscypliny i wykonywanych na treningu ćwiczeń, pozwala odróżnić zespół trzaskającego biodra od innych schorzeń występujących w pachwinie m.in. urazu obrąbka panewkowego.

Trzaskanie przy przechodzeniu ze zgięcia, odwiedzenia i rotacji zewnętrznej do wyprostu i rotacji neutralnej pozwala rozpoznać biodro wewnętrznie trzaskające. Taki manewr na skutek rozciągnięcia ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego nad wyniosłością biodrowo-grzebieniową miednicy oraz głową i szyjką kości udowej, zwiększa jego napięcie.

Leczenie i zapobieganie schorzeniu polega na zmniejszeniu ilość ćwiczeń bazujących na zginaniu stawu biodrowego pod kątem większym niż 90oraz na wprowadzeniu rozciągania mięśnia prostego uda oraz mięśnia biodrowo-lędźwiowego, które są zginaczami stawu biodrowego. Pomocne jest także zastosowanie zabiegów krioterapii oraz elektrostymulacji.

Objawy trzaskającego biodra ustępują zwykle szybko, pod warunkiem jednak, że unika się czynności i ćwiczeń zaostrzających ból. Modyfikacje ćwiczeń i stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych umożliwia powrót do uprawiania sportu w ciągu 1-4 tygodni. W momencie gdy objawy nie ustąpią, zaleca się zastosowanie iniekcji steroidowej, która skraca czas powrotu do zdrowia o około  1-2 tygodni.

Trener osobisty, Trener przygotowania motorycznego, Warszawa
fitness klub Ursynów
 

UMÓW SIĘ NA PIERWSZY, DARMOWY TRENING PERSONALNY

+
ogólnorozwojowy sylwetkowy
rehabilitacyjny po kontuzji motoryczny
pod kątem innego sportu
nasz karnet karta MultiSport
fitprofit ok system sam trening z wejściem
Zapoznałem się i akceptuję regulamin treningów personalnych.